Ortak Duvar Ses Yalıtımı nasıl yapılır ? M2 fiyatları nedir ? Ses yalıtım malzemeleri nelerdir ? Ne kadar ses kesilir ? gibi sorulara yanıt bulmak için sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Ortak Duvar Ses Yalıtımı Malzemeleri

* Ürünler istenilen ses kesim seviyesine ve uygulama modeline göre değişebilir. *

ortak duvar ses yalıtımı nasıl yapılır

Yan daireden gelen sesler nasıl engellenir ?

İnşaat akustiğinde en çok şikayet edilen konulardan biriside yan daireyle olan ses akışıdır. Yapılan inşaatlar sırasında kullanılan ses yalıtım performansı yetersiz kalan ürünlerden kaynaklı oluşur.Gürültü sorununu ortadan kaldırmak için inşaat bitiminden sonra işlem yaptırmak zorunda kalabiliyorsunuz. Peki bu işlem nasıl yapılıyor ?

Ortak duvar ses yalıtımı malzemeleri mevcut ses desibeline göre belirlenmelidir. Bunun sebebi alandan kayıp yaşanmaması ve gereksiz tüketim olmamasıdır. En iyi sonucu verecek uygulama ile vermeyecek uygulama keşif yapılarak neticelendirilmelidir.

iki tuğla arası ses yalıtımı
1.Uygulama Modeli

İnşaat sırasında kullanılması ve yapılması gereken işlemlerdir.

Kullanılan yapı malzemelerinin çift taraflı izolasyonunu sağlamak için tuğla arasına süngerpan, bariyerli süngerpan, bondex sünger, taş yünü gibi yüksek yoğunluklu izolasyon malzemeleri kullanılmalıdır.

Eğer burada yapılan işlem için yüksek ses kesim performansına sahip ürün kullanılırsa bina yapımı bittikten sonra bir işleme gerek kalmaz ve alandan kayıp yaşanmaz.
ortak duvar ses yalıtımı
2.Uygulama Modeli

İnşaat sonrasında ses geçişleri yaşanıyorsa tek taraflı yapılan uygulamadır.

Sıva veya boyası tamamlanmış duvara süngerpan gibi yüksek yoğunluklu ürün, karkas, ses bandı, alçıpan, bariyer ve tekrar alçıpan kaplama yapılır. Sonrasında sıva boya veya duvar kağıdı ile işlem sonlanır.

Bu işlem sonrasında izolasyon kalınlığı yaklaşık 14cm’dir.

Peki bu işlemler sonrasında ne kadar ses kesilir ?

Ortak duvar ses yalıtımında verilen oranlar kullanılan malzemenin yoğunluğuna, kalınlığına, ham maddesine ve özellikle en önemlisi ortamdaki ses desibeline bağlıdır. Örneğin yukarıda verdiğimiz uygulama modelleri konuşma seslerini çok ciddi oranda keserken bass seslerini kesmeyebilir. Bunun sebebi sesin nerelerden kaçtığıyla da alakalıdır.

Ortak duvar ses yalıtımı yaparken, hatırlanması gereken en önemli şey, en iyi işi yapacak olan sadece gerçekten kalıcı donanımlardır.

O zaman bile, dairenizin tamamen ses geçirmezliğini sağlayamayabilirler, ancak gürültü kirliliğini yeterince azaltmaları gerekir. Ancak, yalnızca geçici yöntemler yükleyebiliyorsanız, ne kadar çok katman kullanırsanız o kadar iyidir.

Ses geçirmezlik yönteminizi seçerken akılda tutulması gereken en önemli şey, daha geçici düzeltmelerin kalıcı yöntemlerle aynı türde gürültü engelleme kalitesini vermeyeceğidir.

ses yalıtımı m2 fiyatları
Ortak duvar ses izolasyonu işlemlerinde fiyatlar nasıl belirleniyor ?

Ortak komşu duvar ses yalıtım malzemelerinin fiyatları, işçilik, ekstra yapılması gereken işlemler vs fiyatları etkileyen durumlardır. Fiyat teklifi almak için iletişim formumuzu doldurabilir alanınızla ilgili detaylı bilgileri bize iletirseniz bu konuda sizlere daha net bir şekilde yardımcı olabiliriz.