Ses Yalıtım Süngeri

Ses yalıtım süngeri nedir ? Ses geçirmezlik sağlayan izolasyon süngerleri, ses dalgalarının yankılanmasını azaltarak kapalı bir alanda ses netliğini artırır. Tüm sesleri durdurmasa da ki bu tam olarak hedeflenmez, ses yalıtım köpüğü yankılanmayı, yankıyı ve diğer gürültü kalıntılarını en aza indirmek için en etkili ve uygun fiyatlı yöntemlerden biridir.

Ses Yalıtım Süngeri Modelleri

Gibi birbirinden farklı modellere sahip ürünler mevcuttur.

ses yalıtım süngerleri
süngerpan aksa akustik

Süngerpan®

Geri dönüşüm için hazırlanmış süngerlerin sıkıştırılarak 80 ile 200 DNS yoğunluğu arasında üretilip özel kalınlıklarda kesilen ürünlerdir.

bariyerli akustik süngerpan aksa acoustic

Bariyerli Akustik Süngerpan®

Ses izolasyonu ve akustik düzenleme sağlaması için kullanılabilir ürünlerdir. Üst katmanında kullanılan yanmaz siyah süngerler farklı formda kullanılabilir.

bariyerli süngerpan ses yalıtım süngeri

Bariyerli Süngerpan®

Ses yalıtım süngeri olarak özellikle duvar ve tavan ses yalıtımı uygulamalarında 33mm ile 55mm arası kalınlıklarda kullanılır.

bondex sünger aksa akustik

Bondex Sünger

Atık sünger ve kumaş parçalarının dönüştürülerek blok haline getirilip daha sonrasında kullanılması istenen ebatlara göre kesilmesi ile oluşturulur.

Bariyerli Bondex Sünger Aksa Acoustic

Bariyerli Bondex Sünger

Bondex süngerler gürültü engelleme malzemesi olarak kullanılsa da bazen yeterli olmaz. Bunun için tek tarafına veya iki süngerin arasına bariyer lamine edilir.

bariyerli akustik bondex sünger fiyatları

Bariyerli Akustik BondexPan

Bondex ve akustik süngerler tek başına akustik ve yalıtım sağlayan ürünler olup yüksek ses kesim oranına sahip bariyer ile lamine edilip yeni ürün haline getirilir.

bariyerli basotect melamin sünger aksa acoustic

Bariyerli Basotect Melamin Foam

Antibakteriyel bir ürün olan melamin süngerler akustik ses izolasyonu uygulamalarında da kullanılabilsin diye bariyerli modeli üretilmektedir.

bariyerli akustik sünger aksa akustik

Bariyerli Akustik Sünger

İstenilen hatta kullanılması gereken yoğunluk ve kalınlıktaki yanmaz akustik süngerler pvc keçeli ses bariyeri ile lamine edilir.

Ses Yalıtım Süngeri Nerelerde Kullanılır ?

Sessiz bir dünyada yaşıyorduk, ama her şey bir asır önce değişti. Aslında, birisi yüksek seslerin işitme yeteneğinize kalıcı olarak zarar verdiğini fark edene kadar kimse gürültü seviyelerini ölçmeye zahmet etmedi. Neyse ki, sağlık açısından bir tehlike oluşturup oluşturmadığını belirlemek için sesi desibel cinsinden ölçebiliriz.

Bir fısıltıyı dinlediğinizde kulak zarınızı 30 desibele veya dB’ye maruz bırakıyorsunuz. Bu hiç de fena değil. Normal bir konuşmayı dinlemek sizi 60 dB’ye maruz bırakır. Biri kulaklarınızdan üç metre uzakta dururken size bağırırsa, 90 db (veya gerçekten kızgın veya heyecanlıysa daha fazlasını) dinliyorsunuz demektir. Elektrikli aletler ve çim biçme makineleri, 100 ila 120 dB’ye yaklaşan gürültü seviyeleri sunar. Av tüfeği mi? 165 dB. Bir roket fırlatma mı? 180 dB.

  • Sesler 140 dB’ye ulaştığında geri dönüşü olmayan işitme hasarı meydana gelebilir.
  • 85 dB’nin üzerindeki seslerin zamanla işitme yeteneklerini azalttığı bilinmektedir (bu, size bağıran birinin desibel seviyesidir).
  • Havadan yayılan sesler, mevcut hava basıncı miktarına ulaştığında şok dalgasına dönüşen hava basıncı dalgalarıdır. Normal hava basıncı (deniz seviyesinde hava basıncı) yaklaşık 14 pound PSI olduğundan, bu 194 dB’ye eşittir. Bu, olası en yüksek sesin deniz seviyesinde 194 dB sergilediği anlamına gelir. Bunun ötesinde herhangi bir şey bir şok dalgasıdır ve şok dalgaları işitme duyunuzu kalıcı olarak bozabilir.
  • Yüksek desibel sesleri dinlemek, insanları fiziksel ve psikolojik olarak etkiler.

 

İnsan kulaklarının her gün birkaç saat sürekli yüksek sese maruz kalması amaçlanmadı. Bunun yerine kulaklarımız, büyüklük, ton ve anlam bakımından değişen doğal olarak oluşan sesleri algılayacak şekilde gelişti. Bu nedenle yüksek veya rahatsız edici sesler kulaklarımızı zorlar, bizi sinirlendirir ve aksi takdirde hoş olacak ortamlar yaratır.

Aksa Acoustic’in gürültü önleyici izolasyon malzemeleri, endüstriyel tesislerde ve şantiyelerde, hastanelerde ve gürültünün sağlık ve esenlik sorunları arz ettiği diğer alanlarda var olan birçok gürültü sorununa mükemmel bir çözümdür.

Nasıl Uygulanır ?

Ses izolasyon süngeri uygulaması süngeri nereye uygulayacağınıza göre değişebilir tabi ki ama çoğunluk olarak mevcut duvar tavan zemine yapıldığı için ondan bahsedebiliriz. Bunun için akustik sünger yapıştırıcısı tedarik etmelisiniz. Sünger yapıştırıcısını kuru ve temiz yüzeyle birlikte malzemenin uygulanacak yüzeyine sürmeniz gerekiyor. Ardından ses yalıtım süngerini boşluk kalmayacak şekilde yan yana yerleştirip montajını tamamlayabilirsiniz.

Ses Yalıtım Süngeri Fiyatları Nelerdir ?

Ses yalıtım süngeri m2 fiyatları kalınlık, yoğunluk, model ve ebada göre farklılık gösterir. Bundan dolayı projeniz için özel fiyat teklifi almak için iletişim bilgilerimizi kullanarak fiyat alabilirsiniz.

ArabicChinese (Simplified)EnglishGermanRussianTurkish