Tiyatro salonu akustik ses yalıtımı uygulamalarında esas dikkat edilen hususlar akustik düzenleme ve izolasyon işlemleridir. Farklı alanlar için tek bir çözüm önerisinde bulunmak yanlış olacağından her ortamda keşif yapılarak ses dalgalanmasına göre tespit yapılır.

Tiyatro Salonu Akustik Ses Yalıtımı Malzemeleri

tiyatro salonu akustik ses yalıtımı

Bilindiği gibi büyük sinema salonlarında yeterli izleyici sayısına ulaşılmadığı zaman izleyicilerin konuşmalarının gerek gösterimde olan filmin konuşmalarının birbirleriyle etkileşim halinde bulunmalarıyla yankı oluştuğundan mütevellit(dolayı) yankı problemine çözüm olarak geliştirilmiştir denilebilir.

Bu tarz ortamlarda mekanda gürültü olmamalı, sesin titreşim, rezonans değerleri optimum olmalı ve gürültü ihtiva edilmemelidir. Sesin uniform olması için ise duvarların ve ses kaynaklarının konumunun özenle irdelenmesi gerekir. Tiyatro salonu ses yalıtımı uygulamalarının tecrübeli ve işinde profesyonel ekipler tarafınca ele alınması gerekir. Her ne kadar izleyicilerin salon için görüşleri önemliyse, sesin kalitesi de son derece önemli bir etkendir. İstenmeyen ve rahatsız edici seslerden ortamın arındırılması, dış mekanlara sesin aktarılmasının engellenmesi için uygun koşulları oluşturmak yalnızca ses yalıtımı firmalarının desteğiyle sağlanabilir. Harici diğer uygulamalar istediğiniz ortamın sağlanması için yeterli olmayacaktır.