Epdm ses bariyeri ses izolasyonu uygulamalarında kullanılan ses yalıtım malzemesidir. Epdm ses bariyerleri kalınlık ve ağırlıklarına göre rulo veya plaka olarak üretilir. Ses yalıtımı uygulamalarında tavan, duvar ve zemin detaylarında kolaylıkla uygulanabilir. Genel kalınlık ve ağırlıkları aşağıda yer almaktadır. Ürün Ağırlaştıkça ses iletim kaybı yeteneği artmaktadır.

Epdm Ses Bariyeri Özellikleri

  • Ebat : 102cm X 204cm ve 102cm * 12,mt
  • Kalınlık : 1,7mm ile 5mm arasında
  • Ağırlık : 3,5 Kg ile 10 Kg arasında
  • Yanmazlık : Yok (Proje bazlı yüksek metrajlı çalışmalarda yanmaz olarak üretilebilir)
  • Uygulama : Yapıştırma (Sıvı Solid Yapıştırıcı) ve dübelleme
  • Akustik Sünger veya Süngerpan ile Laminasyon yapılabilir.
Özellikler / Properties Standart Birim / Unit Değer / Value
Yüzey Ağırlığı / Surface Density D45 1012 Kg / m2 5 ­ ± 1
Kalınlık / Thickness D45 1013 mm / min 2,3  ± 0,5
Çekme Dayanımı / Tensile Strength (L)
Çekme Dayanımı / Tensile Strength (T)
D41 1099 N / cm2 min. 150
min. 125
Uzama / Ultimate Elongation (L)
Uzama / Ultimate Elongation (T)
D41 1099 % min. 50 %
min. 80 %
Yırtılma Mukavemeti / Tear Strenght (L)
Yırtılma Mukavemeti / Tear Strenght (T)
D41 1126 N 22
23
Sertlik / Hardness DIN 53505 Shore A 85
ağır epdm ses yalıtım bariyeri
epdm ses bariyeri test raporu
heavy layer epdm ses yalıtım bariyeri
epdm ses bariyeri

Epdm Ağır Ses Yalıtım Bariyeri

Nasıl Uygulanır ?

Epdm ses bariyeri ortak duvar izolasyonu, katlar arası tavan ses yalıtımı, zemin parke ve şap altı döşemelerinde darbe ve hava doğuşumlu sesleri engellemek amacıyla kullanılır. Uygulamalarda solid bazlı sıvı yapıştırıcı kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra zeminde veya duvarda metal kaplama yapılırken üzerine uygulanmak istendiğinde monte edilebilir. Malzeme uygulandığında sesin kaçacağı her noktanın kapanmış olması gerekmektedir. Mekanik ortamlarda oluşan gürültü ve titreşim kaynaklı sesleri engelleyebilecek en kaliteli malzemelerden birisidir. Uygulamalarda tek başına kullanırken ses kesici ve akustik süngerler ile birlikte laminasyon yapılarak da kullanılabilir. Bu sayede izolasyonda yaşanan alan kaybı engellenmiş ve ses kesim oranı artmış olmaktadır.

Epdm ses bariyeri sağlık açısından petrol ürünü olduğu için özellikle kapalı ortamlarda açık bir şekilde kullanılmamalıdır. Yüzeyi alçıpan, boardex, vidipan vb malzeme ile kapatıldıktan sonra birleşim yerlerine silikon çekilmelidir. Bu şekilde konutlarda, ofis alanlarında, idari merkezlerde vb. rahatlıkla kullanılabilir.

Bu malzemenin diğer malzemelere oranla daha fazla ses kestiği gözlemlenmiştir. Yüksek dansiteli epdm, eva ve minerallerin karıştırılması ile imal edilir. Böylelikle bir noktadan diğer noktaya geçiş yapan gürültü enerjisini engellemiş olur.

Titreşim,darbe ve yapı malzemelerinden kaynaklanan gürültü kalabalığını gidererek mükemmel bir izolasyon sağlar. Ses yalıtım kapıları, duvar ses izolasyonu vb. uygulamalar bariyerin kullanıldığı alanlardır.

Ağır epdm ses bariyeriçeşitli süngerler ile de kullanılabilir. Bu sayede farklı ses yalıtım uygulamalarında etkisini gösterebilir. Örneğin ses izolasyonun sağlanması istenilen alanlarda akustik yalıtımda uygulanacaksa aşağıda gördüğünüz malzeme tamda bu görev içindir. Altında bulunan rebonded bondex süngerpan uygulamalarda kaliteli yalıtım sağlayan süngerlerden birisidir. Üzerinde bulunan akustik süngerde çok iyi yankı yutucu süngerlerden biridir.

Epdm bariyerler beraber kullanıldığı malzemelere lamine edilerek kullanıma hazır hale getirilir. Bu ses yalıtım malzemelerinin hepsi bir arada olunca ortaya sesi kesin kesebilecek çok etkili bir oluşum ortaya çıkmaktadır.