Atış Poligonu Ses Yalıtımı

Atış poligonu ses yalıtımı, iki farklı şekilde uygulanmaktadır. Öncelikle iç kısımda yer alan ve dışarı giden sesleri geçiş kaybına uğratarak izolasyon sağlamak gerekir. Bir diğeri ise silah atışı yapılan poligon sahasında yüksek derecede ses çarpışması sonucu oluşan yankıyı engellemek amacıyla uygulamalar geliştirmek şart olacaktır.

Ses yalıtımı yapılırken ortamdan sesin dışarıya çıkışını engellemek amacıyla sesi taşıyan duvar veya alanların bariyerli süngerlerle kaplanması yapılacak ilk aşamadır. Akustik sünger malzemelerinin kaplanmasının ardından yüzey alçıpan ile kapatılarak üst düzeyde yankı yalıtımı sağlanmış olur. Ayrıca yanmaz özellikte açık gözenekli yanmaz düz süngerler de farklı desenlerde yapılacak uygulama ile yankı yalıtımı ve ses tutumu konusunda yüksek düzey bir performans sağlayarak ses yalıtımının kusursuz şekilde korunmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca alçıpan uygulaması yapılmamış olsa bile bariyerli ses yalıtım malzemeleri yüzeye lamine edilebilmektedir.

Ayrıca yanmaz özellikte açık gözenekli yanmaz düz süngerler de farklı desenlerde yapılacak uygulama ile yankı yalıtımı ve ses tutumu konusunda yüksek düzey bir performans sağlayarak ses yalıtımının kusursuz şekilde korunmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca alçıpan uygulaması yapılmamış olsa bile bariyerli ses yalıtım malzemeleri yüzeye lamine edilebilmektedir.

Paylaş
Paylaş