Akustik kumaş darbelere de dayanıklılığı ile bilinen isteğe göre yanmaz üretilerek uzun ömürlü kullanıma sahip akustik ses yalıtım malzemesidir.

Akustik özelliklerinden dolayı akustik absorpsiyon ürünlerinde kullanıma uygun bir kumaştır. Akustik olarak şeffaf olmalıdır; yani ses dalgalarına nüfuz edilebilir.

Akustik paneller dahil birçok akustik tedavi ürünü estetik nedenlerle akustik ses yalıtım kumaşı ile kaplanmıştır. Bu kaplamalarda kullanılan kumaş, içerisindeki akustik malzemenin düzgün çalışması için akustik olarak şeffaf olmalıdır.

Akustik Kumaş Modelleri

 

Konferans salonları, sinema solanları, spor kompleksleri, canlı yayın stüdyoları, kongre merkezleri, tiyatrolar, oditoryum, gösteri merkezleri, ses kayıt stüdyoları gibi mekanlarda ses yalıtımını sağlamak için akustik ses yalıtım kumaşları kullanılmaktadır.

Yansıyan ses dalgalarını yumuşatarak çok fazla kişinin bir arada olduğu mekanlarda yapılan konuşmaları ya da müzikleri doğal algılama seviyesine indirilmesi akustik yalıtım malzemesi sayesinde mümkün olur. Renk seçeneği oldukça geniş olan akustik kumaşlar, kaplanacağı alanın rengine ve dekorasyonuna ayak uydurabilecektir. Yıpranma ve aşınma gibi kötü durumlarla karşılaşamayacağınız akustik ses emici kumaşlar aynı zamanda tozu ve kiri tutmamaktadır.